Рубрика: Культура

26 червня

В Ужгороді у крипті в колишніх Королівських підвалах є можливість помолитися старим Богам (фото)

foto

Саме там, на глибині кількадесят метрів нас зустрічає Аріадна - дружина Бахуса, найпопулярнішого бога в часи Древньої Греції.

І хто знає, що саме приховує ця мозаїчна рельєфна скульптура: святі мощі, потаємний тунель до Словаччини чи скарби кельтів або древніх римлян?

 

В путівнику "Ужгород" за 1978 рік, видавництва "Карпати", знаходимо та з невеличкими правками подаємо такий текст про винні підвали міста:
"В Ужгороді, як і в інших закарпатських містах, виноробство наклало відбиток на вигляд старого міста: на деяких вулицях виникли цілі ряди винних підвалів. Щоб переконатися в цьому, досить обійти південно-східне підніжжя Замкової гори, де є з півсотні витесаних в скелі стародавніх винних льохів. Подібні підвали є також на Кошицькій і Собранецькій вулицях.

Найбільший з підвалів знаходиться на вулиці Собранецькій, 32. За старих часів він називався Королівським підвалом, так як він дійсно належав королю, і в ньому зберігалося вино, яке стягувалося з кожного винороба у вигляді натурального податку - «винної десятини». В ті часи кожне десяте відро сусла, вичавленого під час збору винограду, винороб повинен був здати королю. Зібране таким чином сусло звозилося в Королівський підвал, де воно бродило і перетворювалося на вино.

У 1968 році Королівський підвал був переобладнаний в підземний ресторан «Скала».

З вулиці вхід у ресторан прикрашав портал, викладений з білого алуніту. Через ажурні ґратчасті двері проходимо в прикрашений дзеркалами затишний вестибюль. Звідси круті гвинтові сходи ведуть в підземне приміщення, що має кілька розгалужень. Протяжність залів приблизно пів-кілометра, а площа сягає 1000 квадратних метрів. Ресторан знаходиться на глибині близько 20 метрів.

Здається, ніби потрапляєш в підземне царство самого Вулкана - давньоримського бога вогню. Грубо обтесані склепіння висічені в андезитовій скелі. На стінах видно шари вулканічних порід, відокремлених один від одного пластовими тріщинами. За ними можна судити про направлення потоків лави.

У ресторані «Скала», крім підсобних приміщень, бічних ніш і ходів, є п'ять основних залів, розташованих по колу - Малий і Великий зали, бар, Мисливський і Дегустаційний зали. У кожному з них своєрідні меблі, виготовлені закарпатськими столярами відповідно до призначення залу, оригінальні світильники тощо.

У ресторані можна покуштувати страви народної кухні, спробувати чудові марочні вина, послухати музику. Увечері у Великому залі та барі грають естрадні оркестри, виступають співаки.

Інтер'єри ресторану оформлені закарпатськими художниками та архітекторами."

Автор: Федір Манайло
Співавтор: Іван Манайло
Мозаїчна рельєфна скульптура з каменю.
Назва: "Господиня"
Ресторан "Скала", Ужгород, 1967-68 роки.

Розширена інформація про художників:
Федір Манайло
https://zakarpat.brovdi.art/…/myttsi-zakarpat…/manajlo-fedir
Іван Манайло
https://zakarpat.brovdi.art/…/myttsi-zakarpatt…/manajlo-ivan

Фото: Нікітчук Олександр
© Нікітчук Олександр
© Культурно-мистецька фундація Brovdi Art

Монументальне Мистецтво Закарпаття / Monumental Art of Transcarpathia

На данном изображении может находиться: ночь и текст
 

26 червня 2019, 10:00
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


В Киеве состоялся первый концерт джазовой певицы Теоны Контридзе

До 75-річного ювілею Закарпатський муздрамтеатр запровадив святкову анкету

Закарпатський муздрамтеатр готує прем’єру вистави «Чіріклі» про сучасне життя ромів

Побачили світ вибрані поезії Василя Густі

Закарпатець Рудольф Дзуринець став президентським стипендіатом у сфері театрального мистецтва

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено