Рубрика: Суспільство

24 травня

Рання городина може бути небезпечною

foto

Весна завжди асоціюється з ранніми овочами, фруктами, ягодами, такими як зелена цибуля-перо, огірки, черемша, петрушка, кріп, редис, шпинат, черешня, полуниця, що вирощуються в прискореному режимі з застосуванням добрив органічних, мінеральних, а також регуляторів росту рослин, пестицидів.

Основним хімічним елементом, потрібним для росту будь-якої рослини, є азот та його  похідні. Всі рослини в своєму складі мають різний вміст нітратів.  В овочах, що вирощуються в закритому грунті (теплиці, парники) нітратів  накопичується більш, ніж в овочах з відкритого грунту.

Для багатьох видів рослинної продукції, що використовується в якості їжі, визначені та затверджені максимально допустимі рівні вмісту  нітратів  (МДР), що є безпечними для людини. З 14.06.2016 року в Україні набули чинність Державні гігієнічні правила і норми "Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин  у харчових продуктах", в яких для 23 видів рослинної продукції юридично затверджені максимальні рівні вмісту нітратів в міліграмах на кілограм ваги (мг/кг).В цьому переліку немає редису, черешні, вишні, полуниці.

Максимально допустимі рівні вмісту нітратів для ранніх овочів мають різні цифрові значення: від  150,0 мг/кг для огірків до 500,0 мг/кг для зеленої цибулі та капусти,  до 1 500,0 мг/кг для листових овочів, щавлі, петрушки та кропу.  Максимально допустимі рівні нітратів для овочів, вирощених у закритому грунті, мають значно більші показники:  для огірків це300,0  мг/кг, для зеленої цибулі - 800,0 мг/кг, для капусти –  900,0 мг/кг. А ось  для листових овочів, щавлі, петрушки та кропу це взагалі 3 000 мг/кг.  Нітрати самі малотоксичні, але, під дією  шлункового соку при відповідних умовах, в тому числі в шлунково-кишковому тракті, перетворюються в токсичні нітрити, які згубно впливають на гемоглобін з утворенням метгемоглобину, що веде до гіпоксії тканин організму.

Рослинна продукція, як рання, вирощена у захищеному грутні, так і вирощена у відкритому грунті,  повинна  реалізовуватися на ринках, в магазинах  тільки за наявності протоколів з даними лабораторних вимірювань вмісту нітратів.  Такий документ  підтверджує   безпеку рослинної продукції, в тому числі за вмістом нітратів. Слід пам'ятати, що безпека будь-яких овочів, в тому числі ранніх, залежить також і від умов їх використання. Немиті, вони завжди  є потенційною загрозою в плані передачі  інфекцій  кишкової групи (дизентерія, гастроентероколіт) та гельмінтозів.Основним хімічним елементом, потрібним для росту будь-якої рослини, є азот та його  похідні. Всі рослини в своєму складі мають різний вміст нітратів.  В овочах, що вирощуються в закритому грунті (теплиці, парники) нітратів  накопичується більш, ніж в овочах з відкритого грунту.

Головне правило безпеки рослинної продукції при їх споживанні - добова доза нітратів на кілограм ваги люди ни не більше 5 мг, враховуючи нітрати   зінших харчових продуктів, питної води. Саме про це наголошує Всесвітня   організація  охорони  здоров'я.  Позбутися  нітратів з будь-яких овочів неможливо та й недоцільно – разом з ними "гинуть"  і вітаміни, зменшується наявність мікроелементів, так потрібних для організму людини.

А ось зменшити їхню кількість все-таки можна за рахунок ретельного  миття  овочів, їх  чищення, вимочування від  години   до   двох, відварювання.     Рослинна продукція, як рання, вирощена у захищеному грутні, так і вирощена у відкритому грунті,  повинна  реалізовуватися на ринках, в магазинах  тільки за наявності протоколів з даними лабораторних вимірювань вмісту нітратів.  Такий документ  підтверджує   безпеку рослинної продукції, в тому числі за вмістом нітратів.

Слід пам'ятати, що безпека будь-яких овочів, в тому числі ранніх, залежить також і від умов їх використання. Немиті, вони завжди  є потенційною загрозою в плані передачі  інфекцій  кишкової групи (дизентерія, гастроентероколіт) та гельмінтозів.

За матеріалами Закарпатського обласного лабораторного центру МОЗ України


24 травня 2019, 14:01
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Поліція Закарпаття розшукує безвісти зниклу неповнолітню

ООН визнала право кліматичних біженців на притулок

Чверть закарпатців ще не уклала декларації із сімейними лікарями

Названа найстаріша кав'ярня Європи

За одинадцять місяців 2019 року населення Закарпатської області скоротилося на 2535 осіб

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину