Рубрика: Суспільство

24 травня

Рання городина може бути небезпечною

foto

Весна завжди асоціюється з ранніми овочами, фруктами, ягодами, такими як зелена цибуля-перо, огірки, черемша, петрушка, кріп, редис, шпинат, черешня, полуниця, що вирощуються в прискореному режимі з застосуванням добрив органічних, мінеральних, а також регуляторів росту рослин, пестицидів.

Основним хімічним елементом, потрібним для росту будь-якої рослини, є азот та його  похідні. Всі рослини в своєму складі мають різний вміст нітратів.  В овочах, що вирощуються в закритому грунті (теплиці, парники) нітратів  накопичується більш, ніж в овочах з відкритого грунту.

Для багатьох видів рослинної продукції, що використовується в якості їжі, визначені та затверджені максимально допустимі рівні вмісту  нітратів  (МДР), що є безпечними для людини. З 14.06.2016 року в Україні набули чинність Державні гігієнічні правила і норми "Регламент максимальних рівнів окремих забруднюючих речовин  у харчових продуктах", в яких для 23 видів рослинної продукції юридично затверджені максимальні рівні вмісту нітратів в міліграмах на кілограм ваги (мг/кг).В цьому переліку немає редису, черешні, вишні, полуниці.

Максимально допустимі рівні вмісту нітратів для ранніх овочів мають різні цифрові значення: від  150,0 мг/кг для огірків до 500,0 мг/кг для зеленої цибулі та капусти,  до 1 500,0 мг/кг для листових овочів, щавлі, петрушки та кропу.  Максимально допустимі рівні нітратів для овочів, вирощених у закритому грунті, мають значно більші показники:  для огірків це300,0  мг/кг, для зеленої цибулі - 800,0 мг/кг, для капусти –  900,0 мг/кг. А ось  для листових овочів, щавлі, петрушки та кропу це взагалі 3 000 мг/кг.  Нітрати самі малотоксичні, але, під дією  шлункового соку при відповідних умовах, в тому числі в шлунково-кишковому тракті, перетворюються в токсичні нітрити, які згубно впливають на гемоглобін з утворенням метгемоглобину, що веде до гіпоксії тканин організму.

Рослинна продукція, як рання, вирощена у захищеному грутні, так і вирощена у відкритому грунті,  повинна  реалізовуватися на ринках, в магазинах  тільки за наявності протоколів з даними лабораторних вимірювань вмісту нітратів.  Такий документ  підтверджує   безпеку рослинної продукції, в тому числі за вмістом нітратів. Слід пам'ятати, що безпека будь-яких овочів, в тому числі ранніх, залежить також і від умов їх використання. Немиті, вони завжди  є потенційною загрозою в плані передачі  інфекцій  кишкової групи (дизентерія, гастроентероколіт) та гельмінтозів.Основним хімічним елементом, потрібним для росту будь-якої рослини, є азот та його  похідні. Всі рослини в своєму складі мають різний вміст нітратів.  В овочах, що вирощуються в закритому грунті (теплиці, парники) нітратів  накопичується більш, ніж в овочах з відкритого грунту.

Головне правило безпеки рослинної продукції при їх споживанні - добова доза нітратів на кілограм ваги люди ни не більше 5 мг, враховуючи нітрати   зінших харчових продуктів, питної води. Саме про це наголошує Всесвітня   організація  охорони  здоров'я.  Позбутися  нітратів з будь-яких овочів неможливо та й недоцільно – разом з ними "гинуть"  і вітаміни, зменшується наявність мікроелементів, так потрібних для організму людини.

А ось зменшити їхню кількість все-таки можна за рахунок ретельного  миття  овочів, їх  чищення, вимочування від  години   до   двох, відварювання.     Рослинна продукція, як рання, вирощена у захищеному грутні, так і вирощена у відкритому грунті,  повинна  реалізовуватися на ринках, в магазинах  тільки за наявності протоколів з даними лабораторних вимірювань вмісту нітратів.  Такий документ  підтверджує   безпеку рослинної продукції, в тому числі за вмістом нітратів.

Слід пам'ятати, що безпека будь-яких овочів, в тому числі ранніх, залежить також і від умов їх використання. Немиті, вони завжди  є потенційною загрозою в плані передачі  інфекцій  кишкової групи (дизентерія, гастроентероколіт) та гельмінтозів.

За матеріалами Закарпатського обласного лабораторного центру МОЗ України


24 травня 2019, 14:01
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Агентство ЄС починає вивчати дані щодо ще однієї потенційної вакцини від COVID-19

Україна через штам Омікрон обмежила в'їзд із восьми країн Африки

Названо кількість українців, які виїхали в 2021 році на заробітки за кордон

У жовтні середня заробітна плата на Закарпатті становила 12058 гривень

Понад третина населення світу ніколи не користувалася Інтернетом – ООН

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено