Рубрика: Культура

23 березня

В Закарпатському обласному музеї народної архітектури й побуту відкрилася виставка художнього металу

foto

21 березня у виставковому залі обласного музею народної архітектури й побуту під назвою "Рівнодення" відкрилася виставка творів художників металу. Перша виставка "металістів" в Ужгороді.

Перша й відразу розкішна виставка художнього металу. Виставка свіжої і глибокої думки, оригінальних і парадоксальних художніх та технічних рішень. Виставка, що засвідчила зрілість майстрів цього мистецтва і, можливо, період його розквіту в Ужгороді. Виставка, артефакти якої вийшли за межі означень "прикладне", "пластичне", "ковальське", зберігши головне означення "мистецтво", і перейшли у сферу скульптури, у сферу вигадки, гри фантазії й почуттів.

Все зійшлося в доброму місці в хороший час і в гарній компанії. Все – це 16 творів, на диво різноманітних, різнопошукових, різнознайдених. І водночас згармонійованих місцем – рівногармонійним і для робіт і для відвідувачів: відстані між творами джентельменські, кожен увиразнюється сусіднім, не пригнічуючи його; відстані між відвідувачами й творами довільні – можна прогулюватися між роботами, наближатися, віддалятися, оглядати їх з різних сторін. Цьому сприяє й освітлення – рівнорозлите денне з вікон і підсилене електричне з протилежної стіни. А компанія – це ужгородці Олег Путрашек, Сергій Тяско, Ян Потроґош, Анатолій Криванич, Василь Гаврилко, львів'яни Олена Смага та Сашко Буйвідт, франківчани Сергій Полуботько, Мар'ян Комар, Роман Кліщ з Кам'янця-Подільського та Устим Федько з Києва.

Все – це роботи з металу: громіздкі наче залишки рептилій форми, що припасовуються і при бажанні входять одна в одну (Федько); металевий ящик, від стінок якого тисячі стрімких нервів-дротів прямують до центра, де майже пульсує підсвічене зсередини металеве серце (Смага); металеві зірки реформатських храмів, маленькі на верхівках шпилів вони тут наближені до глядача і захищені вістрями променів (Потроґош),  а поруч свято гри – "День" і "Ніч", механічні й кінетичні, запрошення до гри – крутиш ручкою і все рухається – весело, задиристо, оптимістично (Полуботько), а неподалік – "Заручники" – ніжний геометричний кубістичний спрут обійняв білу повітряну кульку і чорна партнерка безмовно зависла над об'єктом, неспроможна зарадити білій (Путрашик), ще одна аналогія зі зникаючим і завжди повторюваним світом – дві зсунуті поверхні, "Коловорот", зіткані чи радше спресовані з сотень металевих клинів (Тяско). А ще "Бінарний код" (Комар) і чудесне металеве тіло із заворожуючим отвором (Кліщ) і чудесний діалог двох трикутників "Зріз" (Путрашик) і самодостатній, автофункціональний насмішкуватий аппарат під назвою "Дія" (Криванич).   

Такої виставки ще не було, експозиція миттєво підносить людину на рівень високої гри, викликає творчу нетерплячку – нестримно кортить втрутитись у гру, стати її частиною. І домінуюче відчуття поряд із задоволенням – приємне здивування. Адже з таких різномасшабних, різномовних, різновагових речей вдалося створити експозиційну рівновагу, рівнорозділеність емоцій. Очевидно, це ефект рівнодення. Неврівноважене лише захоплення.

М.Сирохман  


23 березня 2019, 9:27
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Вийшов друком туристичний путівник Ужгородом

В Ужгороді завершився ІІ міжнародний фестиваль моновистав

Аліна Паш зняла документальний фільм «Pintea»

В рамках Другого міжнародного фестивалю моновистав «Монологи над Ужем» ужгородці зможуть побачити 12 вистав

"Паланок" долучився до грантового проекту ЄС "СМАРТ Музей: сучасні форми представлення культурної спадщини"

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину