Рубрика: Політика

15 березня

Корупція з'їдає Україну і може перетворити коміка на президента — Bloomberg

foto

Терпіння серед тих, хто підтримує країну, вичерпується.

Немає нічого смішного в тому, чому у коміка Володимира Зеленського з'явився шанс стати президентом України - країни, яка перебуває в стані війни. У драматичних революціях 2004 і 2014 років українці двічі намагалися зламати політичну систему, в якій багаті олігархи, мабуть, змінювали один одного, доя державу. Обидві спроби викорінити системну корупцію широко розглядаються як невдачі, незважаючи на створення нового агентства по боротьбі з корупцією і широкомасштабну чистку банків, пише агентство Bloomberg.

Автори відзначають, що, зіткнувшись зі знайомими кандидатами, які, здається, пропонують все те ж саме - майже мільярдера чинного президента Петра Порошенка, колишнього прем'єр-міністра і колишнього магната природного газу Юлію Тимошенко - виборці, схоже, перебувають в абсурдній ситуації. Комік Володимир Зеленський, чиє шоу "Слуга народу" спрямоване проти ненависної еліти, лідирує в опитуваннях громадської думки напередодні виборів 31 березня.

Від заяв про те, що політиків купують, до насильницьких нападів на активістів і підозрілих судових процесів, вплив клептократії на Україну важко переоцінити. Добре освічена країна з 42-мільйонним населенням і родючою землею розміром з Францію сьогодні може замінити Молдову, як найбіднішу країну Європи.

Загрозливі масштаби корупції залишили Україну непривабливою для інвесторів і вразливою для маніпуляцій Росії в період зростаючої напруженості між Москвою і Заходом. Гроші з колишнього Радянського Союзу, які відмивалися нібито в європейських і американських банках, привернули міжнародну увагу.

Терпіння серед тих, хто підтримує країну, вичерпується. Минулого тижня США закликали до заміни прокурора, що займається антикорупційними справами, і модернізації системи. Вимога прийшла після того, як близький соратник Порошенка був втягнутий у скандал з розкраданням зброї. Порошенко з тих пір звільнив людину, але справа продовжує підривати його виборчу кампанію.

Україна займає 120-е місце з 180 країн у щорічному індексі сприйняття корупції Transparency International разом з Ліберією, Малаві та Малі. Це поліпшення з похмурого 144-го місця в 2013 році.

Всі політичні партії в Україні обіцяють боротися з корупцією, і Порошенко стежить за прийняттям більшої кількості законів про реформу, ніж його попередники. У новому 85-сторінковому звіті, в якому оцінюються зусилля по боротьбі з корупцією під час президентства Порошенко, робиться висновок про те, що електронний збір податків, заходи по боротьбі з відмиванням грошей і зміни в газовій промисловості закрили діру в 6 мільярдів доларів у річному бюджеті України, навіть якщо "боротьба з корупція тільки почалася".

Данилюк, якого звільнили в червні за скарги західним послам на повільні темпи змін, описує сізіфів цикл спроб, які він зробив для здійснення реформ, які уряд прийняв під тиском США, Європейського союзу і Міжнародного валютного фонду. Він каже, що все, що він зробив, - це зустрів опір з боку помічників президента і його прихильників у парламенті, давно відомих тим, що вони торгують місцями і голосують за гроші.

Справді, один бізнесмен-політик сказав, що він особисто взяв мішки доларів США у вузький приватний ліфт, який веде з кімнати очікування біля офісу Порошенка.

Олександр Онищенко, який говорить, що він був скарбником Порошенка в законодавчому органі до тих пір, поки ці дві людини не посварилися в 2016 році, заявляє, що сумки поклали в багажник його автомобіля, який він потім відвіз в парламент, щоб купити голоси за ринковою ціною, яка варіювалася від 20 тисяч доларів США до 100 тисяч доларів на одного депутата.

Порошенко люто відхилив претензії і Онищенка закликав повернутися в Україну і стати перед судом. Бізнесмен залишив країну в 2016 році, коли йому було пред'явлено звинувачення в розкраданні десятків мільйонів доларів з державної енергетичної компанії. Він каже, що справа проти нього політично мотивована.

Ніде краще не демонструвати людські витрати корупції, ніж Одеса, де туристичні пам'ятки штовхаються пліч-о-пліч з нещодавно відкритими стрипклубами з такими назвами, як "Распутін" і "Флірт Делюкс".

В останні півтора року сталася безпрецедентна хвиля нападів на учасників антикорупційної кампанії. Один був зарізаний, а інший застрелений. Інші були жорстоко побиті. У серпні адвокат Михайло Кузакон і журналіст Григорій Козма ледь уникли удару, коли вантажівка врізалася в їхню машину.

Всі жертви намагалися викрити імовірно корупційні оборудки, укладені або затверджені місцевою владою на чолі з мером Геннадієм Трухановим. В даний час він постає перед судом за те, що імовірно надав 6 мільйонів доларів з державної скарбниці при приватизації будівлі. Він заперечує які-небудь правопорушення.

"Це театр", - каже Кузакон про судову систему. Після того, як він опублікував минулого місяця відео, в якому звинуватив Порошенка в наданні безкарності і контролю над містами і районами злочинним угрупованням в обмін на політичну підтримку, поліція призначила Кузакону охорону з п'яти осіб.

 

Якби Києву було вигідно засудити Труханова, це б уже відбулося.

Справа проти Труханова є свідченням роботи нових незалежних антикорупційних інституцій, йдеться у письмовій відповіді офісу Порошенка. Ця інфраструктура, створена за останні п'ять років, існує "завдяки політичній волі президента Порошенка", і звинувачення в зворотному є політично мотивованими, йдеться в заяві.

Адміністрація президента також звинуватила Данилюка в тому, що він відмовився від реформи, щоб працювати на Зеленського, якого, за його словами, підтримав Ігор Коломойський, який прагне повернути активи, втрачені в результаті чищення фінансової індустрії. Шоу Зеленського транслюється на телеканалі, що належить Коломойському. Обидва заперечують які-небудь політичні або фінансові зв'язки крім телевізійного контракту.

У листопаді громадський тиск спонукав парламент у Києві створити тимчасовий комітет для розслідування понад 50 подібних нападів по всій країні в 2018 році, включаючи вбивства.

Скептицизм Кузакона глибоко укорінився серед українців, принаймні, після публікації в 2000 році плівок в стилі Вотергейту, імовірно про розмови в кабінеті другого президента України після розпаду СРСР Леоніда Кучми.

Записи, часто нецензурні, включали в себе балаканину про хабарі на десятки мільйонів доларів, а також дискусії про необхідність змусити замовкнути антикорупційного журналіста, якого згодом знайшли обезголовленим. Кучма заперечує автентичність записів і говорить, що записи його голосу були відредаговані.

Серед нібито зареєстрованих підкупів був передбачуваний наступник Кучми на посаді президента, Віктор Янукович. Маєток Януковича, побудований за межами Києва, коли він став президентом у 2010 році, з колекцією екзотичних автомобілів і зоопарком, стало публічним музеєм, покликаним показати плоди  несмаку корупції.

Коли Янукович втік до Росії в 2014 році, нові лідери України заявили, що вони визначили 70 мільярдів доларів, які він і його оточення перевели на офшорні рахунки. За п'ять років ніхто не був звинувачений у крадіжках. З тих пір Янукович заперечував крадіжку грошей або володіння рахунками в іноземних банках. Він каже, що маєток за межами Києва не був його особистою власністю.

Краща надія для України, каже Вадим Мороховський, 47-річний голова одеського банку "Схід", полягає в тому, що зараз з'являється більше молодих виборців, які ніколи не знали Радянського Союзу і не вважають корупцію неминучою частиною життя.

Соціальні мережі, такі як Facebook і Instagram, поглинають контроль над інформаційними та виборчими кампаніями, які бізнес-клани України все ще здійснюють, домінуючи в пресі. Цей зсув допомагає пояснити, чому, за словами Мороховського, електорат стає більш роздробленим і менш передбачуваним.

41-річний Зеленський - продукт цієї зміни. Комік, який також керує виробничим бізнесом з розподілом по колишньому радянському блоку, сказав, що може найняти Данилюка та інших розчарованих реформаторів, якщо він сформує уряд.

Останні опитування дають йому від 5 до 10 процентних пунктів порівняно з Порошенком і Тимошенко. Якщо, як і очікувалося, жоден з кандидатів не виграє більшість, двоє, що набрали найбільшу кількість балів, будуть брати участь у другому турі в квітні.

Якщо б переміг Зеленський, життя б наслідувало мистецтво. У своєму шоу він грає нічого не підозрює вчителя історії, якого випадковість підштовхнула до президентства. В одному епізоді він мріє взяти кулемет в кожну руку і косити депутатів у парламенті.

Насправді, Зеленський говорить, що він буде працювати з Міжнародним валютним фондом і запровадить амністію капіталу, згідно з якою бізнесмени можуть узаконити чорні активи в обмін на сплату 5-відсоткового податку. Він також зобов'язується позбавити законодавців, суддів і президента їх імунітету від судового переслідування і звільнити суди від політичного втручання.

Сава Лібкін, що володіє вісьмома ресторанами в Одесі та Києві, бачить олігархів з корисливими інтересами в нинішній системі за всіма трьома основними кандидатами.

Президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Вибори глави держави призначено на 31 березня.

За матеріалами: DT.UA


15 березня 2019, 14:24
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Партію контрабандних сигарет виявили у позашляховику з дипломатичними номерами (ФОТО, ВІДЕО)

На Закарпатті СБУ блокувала збут фальсифікованого алкоголю на більше ніж 15 мільйонів гривень

Зеленський звільнив главу свого Офісу Богдана

Поліція Мукачівщини розшукує безвісти зниклу жінку

Мукачівські патрульні виявили у чоловіка, ймовірно, наркотичні речовини

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину