Рубрика: Суспільство

19 липня

Українські "Афіни": сюди не ведуть вказівники, а у келіях древніх монахів місцеві зберігають картоплю

foto

Понад тисячоліття тому тут була країна слов'ян, відома як Велика або Біла Хорватія. Йдеться про селище Стільсько, що в Миколаївському районі. На межі IX —  XI століть тут постало велике місто, площа якого сягала 250 гектарів, а довжина оборонних стін становила приблизно 10 кілометрів, пише газета "Експрес".

 
У 80-х роках минулого століття археологічна експедиція НАНУ почала дослідження пам'ятки. Виявилося, тут була столиця  східних хорватів у Верхньому Подністров'ї. Є дані, що глибоко під землею  навіть розташоване підземне місто. Щоб витіснити язичників, християнам  довелося заселити у цьому місці монахів. Так печери перетворились на келії.
 
Унікальний комплекс, що не має аналогів на європейському континенті, зберігся й досі. Але він занепадає. Немає вказівників, облаштованої  інфраструктури. А в древніх келіях монахів селяни давно облаштували... льохи.
 
 
Дістатись до пам'ятки непросто. Щойно з'їжджаєш з траси Київ —  Чоп у напрямку Тростянця —  дорога закінчується. Починається обережне маневрування поміж ямами та вибоїнами. Їдемо навмання, запитуючи поодиноких зустрічних.
 
Та нарешті біля дороги бачимо печери, і славнозвісний "Дірявець" —  назва скелі з наскрізним проходом, через який може проїхати декілька машин. Ще на неї кажуть "Столовий камінь", адже її поверхня рівна, як стіл. На думку вчених, колись тут стояв ідол, якому приносили жертви. Інші називають це місце "Храм Сонця".
 
Колись у цьому скельному комплексі жили монахи. У келіях досі збереглися ніші, видовбані для ікон чи мощей святих. Проте тепер вони забиті наглухо дерев'яними дверима зі замками —  люди зберігають тут картоплю.
 
"Справді, більша частина келій зайнята під зберігання врожаю, —  каже Андрій Васильковський, староста Стільського. —  Але селяни поробили тут льохи ще давно, років 100, а то й 200 тому". Староста розповідає, що Стільський комплекс об'єднує три села —  Стільсько, Ілів та Дуброву.
 
 
На запитання про відсутність дороги, староста лише знизує плечима. "Тому гостинцю вже 25 років, і жодного разу він не мав капремонту. Позаминулого року виділили 1 мільйон 200 тисяч гривень на його ремонт, та й ті не освоїли, із 7 кілометрів автошляху зроблено, може, з кілометр".
 
Існує й історико-культурний заповідник "Стільське городище". Але створення тут музею, проведення екскурсій, облаштування туристичної інфраструктури — досі теж у планах...
 
 
Нагадаємо, Стільське городище входить до списку пам'ятки археології національного значення, а вчені називають його "українські Афіни" і "український Рим". Адже це найбільше місто Європи, яке було центром слов'ян у передгір'ї Карпат.
 
 
 
Марина МОРОЗ

19 липня 2018, 12:56
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Правоохоронці пояснили студентам коледжу мистецтв, чому наркотики шкідливі для здоров’я

Що потрібно знати при здійсненні реєстрації новонародженої дитини?

На Закарпатті стартує квітневий місячник добровільної здачі зброї

Майже половина українців підтримує вступ до ЄС, за НАТО – 44,2%

Выбираем книгу по душе: простые советы

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину