Рубрика: Суспільство

19 червня

Історія єврейського дому та школи в Ужгороді (ФОТО)

foto

Будинок, розташований на вул. А. Волошина, був збудований у 1926 році архітектором Людовитом Оелшлеґером

Наріжна чотириповерхова будівля єврейської школи та громадського центру спроектована в формі літери «L» і розташована на перехресті однієї із найстаріших вулиць міста та провулку, що веде до синагоги і площі Фенцика. Поліфункційний комплекс має яскраві неоренесансні ознаки, зокрема аттик зі стилізованими мерлонами на даху та ряд з трьох півциркульних вікон-трифоріїв на північно-східному фасаді, а також колони зі спіралевидним оздобленням.

Натомість вікна-ілюмінатори, плаский дах, полегшений галереєю з колонами перший поверх та стрічкові вікна третього поверху впевнено свідчать про всі ключові засади функціоналізму. П'ять звужених донизу колон зі штучного каменю щедро оздоблені насічками вздовж спіралевидних канелюр та на стилізованих капітелях, поверхня колон оброблена методом бучардування.

Будівля має чотири портали з оздобленням в техніці штучного каменю — всі вони різнопланові та виконані в різних стилях. Північно-західний фасад будівлі виходить на три сходинкові тераси, відповідно до перепадів між рівнями вулиць.

Хоча зараз будівля оздоблена тиньком білого кольору, однак є всі підстави вважати, що первісно вона була жовто-пісочною з акцентуванням білим кольором віконних відкосів, міжвіконних простінків та галереї.
 

Людовит Оелшлеґер (чеськ. Ľudovít Oelschläger) — відомий чехословацький архітектор німецького походження. Угорське ім’я — Lajos Őry. Народився у місті Кошице у 1896 році. Найвідоміші роботи — синагога та єврейська школа у місті Кошице, кошицький кінотеатр Slovan, санаторій в Татранській Полянці, міська ратуша в Михайлівцях, будівля торгової та промислової палати в Кошице, кінотеатр Capitol в Михайлівцях, кінотеатр Scala та будівля торговельної академії у Мукачеві тощо. В Ужгороді спроектував ряд наступних будівель — міський кінотеатр, єврейський дім зі школою, міський басейн, будівлю водогону.

Джерело: Uzhhorod Modernism


19 червня 2018, 10:54
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Цього тижня Закарпаття отримає вакцину для профілактики коронавірусу Sinovaс

Прикордонники виявили 15 ящиків сигарет у каналі "Ботар"

Віктор Ляшко розповів кого щепитимуть вакцинами Pfizer та Coronavac

В Ужгороді відновлюється очне навчання для всіх школярів

Із неділі Закарпаття перебуватиме у "жовтій" зоні

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено