Рубрика: Економіка

18 червня

Ціна газу — плюс. Субсидії — мінус

foto

Влада зобов'язалася перед МВФ підвищити тарифи на блакитне паливо для населення. Тим часом прем'єр каже, що кількість родин, які отримують допомогу на оплату житлово-комунальних послуг, скоротиться.

 
Епопея з ухваленням закону про Антикорупційний суд закінчилася. Та, щоб отримати черговий транш позики від МВФ —  1,9 мільярда доларів, від української влади вимагають непопулярного рішення —  встановити економічно обгрунтовані тарифи на газ для населення, пише газета "Експрес".
 
Це означає, що ціни на блакитне паливо повинні бути прирівняні до імпортного паритету. Простіше кажучи, населення мало б платити за газ так само, як промисловість, —  на сьогодні це 9,5 —  10,5 тисячі гривень за тисячу кубометрів! При тому, що  днями Володимир Гройсман під час години запитань до уряду у Верховній Раді дав зрозуміти: кількість родин, які матимуть субсидії на житлово-комунальні послуги, скоротиться. Вона вже й так скоротилася: за даними Державної служби статистики, українцям у першому кварталі цього року призначили у 4,5 раза менше субсидій на оплату ЖКГ, ніж в аналогічний період 2017-го.
 
Утім МВФ чекає рішення від України. "Лише після того, як буде вирішене питання щодо ціни газу, ми отримаємо транш", —  наголосив екс-міністр фінансів Олександр Данилюк.
 
Зрозуміло, що в Кабміні ламають голову над тим як і рибку з'їсти, і в калюжу не сісти. Адже, якщо ціни на газ зростуть у 1,5 —  2 рази, як цього вимагає МВФ, то на політичній кар'єрі пана Гройсмана можна поставити хрест. Виборці йому цього не пробачать. А без перегляду цін на газ транш МВФ Україні не світить. Як наслідок, країна може опинитися в економічному та фінансовому колапсі, бо борги підтискають, а економіка не працює на повну потужність і віддавати старі позики нема чим.
 
"Поки що рішення по газу немає", —  сказав днями очільник уряду. Але його обов'язково мають знайти якщо не до 1 серпня, то до нового опалювального сезону напевне. Цього разу МВФ налаштований серйозно.
 
Яким шляхом піде влада, щоб вирішити газове питання? Скільки платитимемо за куб газу восени? Про це дискутують Геннадій Рябцев, заступник директора НТЦ "Психея", Дмитро Марунич, директор Інституту енергетичних досліджень, Валентин Землянський, експерт ринку, Геннадій Кобаль, директор ExPro Consulting.
 
—  Панове, МВФ в очах простих українців виглядає сьогодні якимось монстром, що вимагає різкого підвищення цін на газ для населення. Хіба ж справедливо платити за куб газу 10 гривень, коли мінімальна зарплата —  всього 3700 гривень?
 
Г. Рябцев: —  Ця вимога не нова. МВФ наполягає на виконанні Україною раніше взятих на себе зобов'язань.
 
В. Землянський: —  Ще у 2015 році, коли уряд узгоджував Меморандум із МВФ, у Фонді запитали: "Як ви будете скорочувати дефіцит бюджету?" Наші очільники відповіли —  збільшимо тарифи на газ. Вони самі це запропонували. Хоч могли бути й інші шляхи: нарощування обсягів експорту, збільшення реального сектору економіки.
 
Попри те що пообіцяли підвищити ціни на газ для населення до ринкового рівня, тоді цього не зробили.
 
—  Що означає "справедлива" ціна на газ у розумінні МВФ?
 
Г. Рябцев: —  Населення має платити за газ стільки ж, скільки платять промислові споживачі.
 
Д. Марунич: —  Навесні минулого року Кабмін ухвалив постанову №187, якою затвердив нову методику розрахунку ціни газу для населення. Згідно з нею, для визначення вартості газу використовують середню ціну палива на німецькому хабі NCG (Дюссельдорф) за 12 місяців, що передують розрахунку, а також середню вартість його транспортування, курс валют. Вона підлягає коригуванню раз на півроку —  1 квітня і 1 жовтня, якщо ціна газу, встановлена для українських споживачів, відхиляється від імпортної на 10%.
 
У червні тариф "Нафтогазу" для промисловості становить 418 доларів за тисячу кубометрів із ПДВ. Якщо помножити на курс гривні до долара (приблизно 26), то виходить, що куб газу для населення мав би коштувати в середньому 10 гривень 86 копійок.
 
В. Землянський: —  Так, у червні наша промисловість купує газ по 9800 —  10 800 гривень за тисячу кубометрів. Але вартість газу на міжнародних ринках підвищується. Та й гривня наприкінці року зазвичай девальвує. Враховуючи ці фактори, можна спрогнозувати, що очікуваний рівень тарифів для населення на початок опалювального періоду становитиме 12 —  14 тисяч гривень за тисячу кубометрів.
 
До 1 серпня ціни на газ для населення не зміняться. Уряд вніс зміни до відповідної постанови.
 
—  А восени ціни справді зростуть? Все ж таки вибори попереду...
 
Д. Марунич: —  Якщо Гройсман залишиться при владі, то він шукатиме, як то кажуть, 25 варіантів, тільки б не підвищувати ціни на газ різко. Можливо, буде підвищення на 2 —  3% щомісяця, аби це не було так боляче для населення. Але який хід придумають —  не відомо. 
 
Г. Рябцев: —  Перемовини з МВФ щодо цін на газ тривають понад п'ять місяців. Сторони ніяк не можуть    визначитися, яким буде алгоритм зміни ціни, щоб це задовольнило всіх. Кабмін не хоче підвищувати вартість газу у два рази, бо рейтинг Гройсмана впаде. А він і так невисокий. З другого боку,  нічого не робити теж не можна. Уже ж двічі відтерміновувалося рішення щодо цін на газ.
 
Можливо, із ціни виокремлять вартість траспортування газу та розподілу. Якщо зроблять такий фінт, тоді ціна газу для населення зросте лише на 15%. Але чи погодиться на це МВФ?
 
В. Землянський: —  Якщо розглядати підводні течії зростання цін на газ, то бачимо не що інше, як лобізм імпортних транснаціональних компаній, які так розпіарив голова "Нафтогазу" пан Коболєв і які хочуть працювати на українському ринку й отримувати свою норму прибутку, продаючи газ населенню. Очікується, що перемовини з МВФ найближчим часом очолить саме пан Коболєв, а він якраз є головним лобістом закордонних компаній. Не сумніваюся, що ціни на газ зростуть удвічі.
 
—  Хіба справедливо прив'язувати ціну газу для населення до хабу в Дюссельдорфі, коли ми видобуваємо значну частку в себе у країні?
 
Г. Рябцев: —  Україна минулого року спожила 32 мільярди кубометрів газу з яких 21 мільярд (дві третини) —  власного видобутку. Якщо  ще менше споживатимемо цього року (а такий варіант ймовірний, бо промисловість, що використовує газ як сировину, далі падає) —  тоді сенс прив'язування до імпортного паритету справді втрачається.
 
В. Землянський: —  Населення споживає 15,4 мільйона кубометрів газу. Якщо для потреб побутових споживачів використовувати газ власного видобутку, то ціну можна не те що не підвищувати, а й знизити до 3,5 —  4 тисяч гривень за тисячу кубометрів (це вже із транспортуванням та податками). Ця ціна підйомна для більшості домогосподарств, не потрібно було б виділяти мільярди на субсидії. Але звідки б тоді крали?!
 
—  І справді, якщо ціни на газ для населення підвищаться удвічі, то державі доведеться ще більше витрачати на субсидії. Видатки з бюджету зростуть, дефіцит збільшиться. Хіба цього домагається МВФ?
 
В. Землянський: —  Зростання цін на газ удвічі потягне за собою збільшення тарифів на гарячу воду та опалення —  щонайменше на 50%. Тобто за опалення однокімнатної квартири взимку доведеться платити до 2 тисяч гривень або й більше. Зросте обсяг субсидій, шукатимуть причини, щоби їх скорочувати. Це буде велика соціальна трагедія. 
 
Г. Кобаль: —  Нам треба скорочувати споживання газу. Це дуже дорогий ресурс, який ми вкрай неефективно використовуємо.
 
Якщо підвищити ціну газу, то населення його споживатиме економніше. У Європі, до речі, вартість блакитного палива для домогосподарства вища, ніж для промисловості, і подекуди —  в 1,5 —  2 рази. 
 
Г. Рябцев: — На зростанні цін на газ наполягають енергетичні монополісти, яких дахує головний олігарх країни. Усе дуже просто. На вибори потрібно акумулювати гроші, у бізнесу вже нема що забирати. Хто буде підтримувати на виборах Порошенка? Йому ж потрібно десь брати кошти. Ось і вичавлюватимуть із населення все, що можна, по максимуму. Підрахували, що під матрацом у лежить лежить ще від 50 до 80 мільярдів доларів...
 
 
 
Леся ЯСИНЧУК , Експрес

18 червня 2018, 11:41
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Депутати Ужгородської міськради звернулися до Кабінету Міністрів та Верховної Ради України

На Закарпатті сплачено майже 1,3 млрд гривень єдиного соціального внеску

У лютому закарпатці сплатили понад 560 мільйонів гривень за комунальні послуги

Соціально-економічне становище Закарпатської області у січні–лютому 2021 році

За рік яйця подорожчали на 109% – Держстат

їїїїїїїї...

Алекс
18 червня 2018, 20:28

нужно для каждого депутата заказать по БРОНИРОВАННОМУ . ПО ПОЛНОЙ КОМПЛЕКТАЦИИ , И ШОБ КОЛЕСА НЕ СПУСКАЛИ , ЕСЛИ ЧТО , МЕРСЕДЕСЫ 600 - может кредита и хватит !

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено