Рубрика: Суспільство

13 травня

Легенда про унікальне закарпатське село

foto

У легенді про назву розповідається про те, як у ХІІІ-ХІV століттях через Карпатські гори проходили татарські орди, що завойовували Угорщину.

ЛЕГЕНДА ПРО СЕЛО БЕРЛИБАШ.
До сьогоднішнього дня збереглися легенди про назву села Костилівка. До 1946 року село мало історичну назву «Берлибаш», що у перекладі з татарської означає «берли» – рубай і «баш» – голова.
У легенді про назву розповідається про те, як у ХІІІ-ХІV століттях через Карпатські гори проходили татарські орди, що завойовували Угорщину. На Карпатському хребті, біля Яблунецького (у минулому Татарського) перевалу відбулася битва. Невеликий загін місцевих жителів мужньо оборонявся, але був розбитий підступним ворогом. Перейшовши Карпати загарбники рухалися вздовж берегів річки Тиса. У сутичці серед татар було багато поранених воїнів. Щоб не обтяжувати себе транспортуванням важко поранених воїнів, татарський хан залишив їх на місцевих жителів. Гуцули вилікували та вигодували чужинців, але ті звикнувшись до доброго ставлення почали ним зловживати і через деякий час запроваджувати у селі свої порядки. Це не сподобалося свободолюбивим гуцулам-горянам. Вони змовились між собою і одного дня вбили всіх тих чужинців, кого вилікували та вигодували. Після цього вони знову зажили своїм звичним життям. Але через декілька років повертається татарський хан із своєю ордою, щоб забрати своїх воїнів. Довідавшись про те що сталося, він дуже сильно розлютився. Наказав всіх жителів стратити на високій скелі що височіє посеред села. Врятувалося тоді кілька людей, яким вдалося втекти у гори. Там вони cпостерігали за страшним кривавим видовищем. Із вершини скелі доносилися тільки страшні вигуки чужинців «Берлибаш, Берлибаш», що в перекладі означає «Рубай голову». Тіла скидали зі скали у річку Тиса. Так і з’явилася назва села Берлибаш.
У 1946 році після входження краю до Радянського Союзу існувала спеціальна комісія, яка перейменовувала назви населених пунктів іншомовного походження. Так перейменували і село Берлибаш, хоча і до сьогоднішнього дня люди з поміж себе і надалі вживають історичну назву.

Історична Рахівщина


13 травня 2018, 12:37
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Набутий після COVID-19 імунітет не уберігає від повторного зараження — МОЗ

25% українців вважають, що перехворіли на COVID-19. Опитування

Усі іноземні авіакомпанії припинили польоти до Ізраїлю

Британія запровадила «паспорти вакцинації»

В горах Закарпаття затримали двох правопорушників, які лісом пробиралися в Україну

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину


Обговорення тимчасво зупинено