Рубрика: Суспільство

01 листопада

Древній календар на Закарпатті – загадкова знахідка з глибини тисячоліть

foto

1919–1939 рр

У період входження Закарпаття до складу Чехословаччини (1919–1939) вивченням давнього минулого краю займалися любителі-археологи Елемір і Єнев Затлукали із Мукачева.

Протягом 1934–1935 років вони проводили розкопки загадкових курганів в урочищі Задуновиця між селами Осій і Білки в межах сучасного Іршавського району. За цей час було досліджено 22 кургани, переважна більшість з яких мала висоту від 0,45 до 1,2 м. Це були групові поховання з тілоспаленням, залишки яких розміщали в урнах, ямках, зсипали на купку або розкидали на підкурганній площі, пише КО.

 

Тілоспалення здійснювалося на місці поховання або поруч нього і мало в регіоні Верхнього Потисся глибокі історичні традиції. Уже за доби бронзи такий тип поховального обряду стає пануючим, де звичай кремації використовувався як у ґрунтових могильниках, так і в підкурганних захороненнях. Як правило, поховання супроводжувалися керамікою, зокрема горщиками, мисками, черпаками та іншим поховальним інвентарем.

 

Елемір і Єнев Затлукали віднесли могильник у Білках до ранньозалізного віку, зарахувавши його до старожитностей куштановицької культури VI–IV ст. до н. е.

 

Один із курганів мав висоту 0,6 м, діаметр основи – 10 м. Земляний насип був сильно порушений. Розкидані кальциновані кістки, а також дві миски і два черпаки дослідники виявили в східній та західній половині підкурганної площі. Одна з мисок виділялася незвичайним виглядом: мала чорнолисковану поверхню, орнаментовані широкі горизонтальні вінця та внутрішню частину денця. До опису автори розкопок додали зображення орнаменту, нанесеного на миску.

 

Зображений на мисці малюнок (на фото) на перший погляд не є чимось незвичайним: ритм як ритм, просте повторення трикутників у колі, заповнених лініями, що є основою для складання будь-якого орнаменту. Останній дивує кількістю геометричних символів – ліній і трикутників. Підрахувавши їх, виявили, що з одного та другого боку кола рівно по 28 трикутників, а в кожному трикутнику по сім косих ліній. На денці читаються чотири парні трикутники, сім із яких заповнені косими лініями, у центрі – два сонячні (вогневі) знаки, що розташовані поруч із двома прямокутниками. Виникає слушне запитання: для чого була необхідна така точність, якщо малюнок не ніс символічного навантаження?

 

У наукових колах ця проблема вирішується неоднозначно. Одні (С.Березанська) бачать у цих знаках елементи стародавнього письма, інші (А.Формозов) вважають, що вони склалися шляхом стилізації орнаменту. Існує також думка (Б.Михайлов), що проштриховки вертикальних коротких ліній, поєднані в різноманітні за кількістю групи, відображають певні релігійні цикли і, можливо, вказують на час проведення релігійних обрядів. На думку дослідника ранньозалізного часу Закарпаття І.Поповича, спеціальної обрядової кераміки куштановицьке населення не виготовляло, однак окремі посудини, вірогідно, мали ритуальне призначення. Про це свідчать знаки у вигляді ромбів, прямокутників, штриховок, паралельних ліній, свастики на окремих посудинах, а також наскрізні отвори в денцях урн і мисок, які їх накривали. Так, у кургані № 18 куштановицького могильника в одній з урн виявлено прясло з проштрихованими лініями на корпусі. Миски з проштриховками свастики походять з Білківського та Колоднянського могильників на Закарпатті, подібні знаки трапляються на посуді культури Векерцуг з території Угорщини.

 

Порівняння й аналіз відомих нині в науці стародавніх літочислень привів нас до висновку, що перед нами графічне зображення давнього календаря місцевих племен куштановицької культури VI–IV ст. до н. е. Як на нас, 28 трикутників з одного і другого боку кола символізують тижні року (всього їх нараховується 56), а сім ліній – кількість днів тижня. Однак білківський календар не збігається з нашим. Адже помноживши 56 на 7, отримаємо аж 392 дні в році, а не сьогоднішні 365. При цьому потрібно взяти до уваги, що якщо наш календар укладений на основі тривалості обертання землі навколо сонця, то наші предки орієнтувалися за Місяцем, тож визначення тривалості часу пов’язується зі змінами його фаз.

 

На зорі становлення людської цивілізації рахунок часу вівся за зміною дня і ночі, по пальцях (звідси декади, 20-денки в календарі майя), у подальшому за фазами Місяця: новий (молодий) місяць і повний місяць. З появою рільництва виробничі інтереси вимагали враховувати час і за сезонами, який визначався весняним та осіннім рівноденням, літнім і зимовим сонцестоянням. У Давньому Єгипті цим займалися спеціальні люди – жерці, які на основі вивчення астрономічних явищ простежували зв’язок пір року і термінів сільськогосподарських робіт. У Римі вважалося, що перший день весни припадає на знак Водолія, літа – на знак Тельця, осені – Лева, зими – Скорпіона. Науці відомі народи, які тривалий час користувалися місячним календарем, що складався з 10 місяців по 28 днів. Виник він ще в пізньому палеоліті й дожив до наших днів, наприклад, в індіанців Північної Америки. Цей календар відставав від сучасного на 85 днів. Якщо порівняти його з білківським, то останній набагато точніший.

 

Ще в кінці ХІХ ст. на окремих речах доби пізнього палеоліту вчені засвідчили геометричний орнамент, що складався в основному з двох ритмів: чисел п’ять і сім. Вони, як правило, зустрічалися на оригінальних предметах, виготовлених зі смаком, і, як було встановлено, їх малюнок ніс навантаження певних символів і понять. Причому було зафіксовано, що ритм сімки зустрічався частіше, ніж п’ятірки. Учені дійшли думки, що в основі магії числа сім лежить марновірство, яке було поширене в регіоні Передньої Азії, у малих народів Сибіру, Далекого Сходу, Африки, Океанії. Так, наприклад, ойрати (група західномонгольських народів у Монголії й Китаї) та кети (народ, який живе в Красноярському краї Російської Федерації по середній і нижній течії Єнісею) нараховували сім небес, чукчі – сім світів, деякі народи шанували сім матерів-прародичок, інші вірили в сім душ людини й воскресіння її на сьомий день. Магія числа сім лежала в основі появи і зникнення Місяця, що триває, як вірили, протягом чотирьох циклів по сім днів, тобто 28 днів.

 

Багато загадкового містить другий і третій яруси малюнка. У другому ярусі представлені чотири парні трикутники, заштриховані косими лініями. Вони, як на нас, відповідають чотирьом порам року. Цікаво, що й тут дотримано магію числа сім: з восьми трикутників заштриховано лише сім. У центрі малюнка добре читаються два сонячні знаки-хрести – символи вогню та сонця, більш відомі як свастика, сварга або ж свастя. Уперше в історії людства як символ Бога сонця вона виникає в надрах Мізинської цивілізації. Сварга (свастика) являє собою той же хрест, але в динаміці, уособлюючи круговий рух сонця навколо землі.

 

Оскільки є два види сварг (обернені вправо і вліво), то й демонструють вони рух літнього та зимового сонця, або рух денного і нічного сонця. Загнуті кінці сварги позначають напрямок руху енергетичних потоків, що не збігаються з фізичним рухом колеса зі шпицями. Свастика втілює також ідею руху у двох напрямках – за та проти годинникової стрілки. Давні індійці, наприклад, вважали, що рух за годинником – символ чоловічої енергії, проти – жіночої. Для наших предків знак свастики втілював життя та світло, був символом вічної круговерті Всесвіту. Як орнаментальний мотив зустрічається в мистецтві древніх культур, а також в античному, європейському середньовічному та народному мистецтві.

 

Чи не найважчою для пояснення є центральна композиція на мисці. На наш погляд, вона символізує конкретну подію, пов’язану з обрядом трупоспалення і захоронення залишків кремації, яке було здійснено між весняним та осіннім рівноденням. У двох прямокутниках угадується вогнище, складене з дерева, на якому здійснено кремацію. Що стосується миски, то вона була виготовлена для поховального ритуалу і в курган потрапила як супровідний інвентар.

 

Отже, основний підсумок пошуку полягає в тому, що малюнок на мисці із села Білки має глибоке смислове та символічне навантаження, яке із глибин віків донесло до наших днів гідні подиву вісті.


01 листопада 2017, 17:34
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


У Карпатах помітили незвичайну гадюку

В Ужгороді нове асфальтне покриття вже руйнується (відео)

Пасажирів обурив стан вбиральні у поїзді "Київ-Рахів" (фото)

Вчені припускають наявність підповерхневого океану на Плутоні

В Карпатах раніше росли неймовірні секвої (фото)

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину