Рубрика: Суспільство

07 серпня

На Закарпатті є «село тисячі струмочків»

foto

Село Липовець Хустського району Закарпаття знаходиться на висоті 40м. н.р. м. біля піднжжя гір Грабова (782 м. н.р. м.) і Кошелево(720 м. н.р. м.).

На Закарпатті, до речі, Липовців два. Ще одне є в Перечинському районі і з нього починається «бетонка» на Полонину Руну. Над селом бере свій початок потікз назвою Липовець, що впадає в річку Ріка.

За кількістю визначних пам’яток у селі Липовець може посперечатися за першість у Хустському районі.

Тут є й свій водоспадик, і дві червоні скелі «Малий Чарлений Камінь» і «Великий Чарлений Камінь», і високогірний рибник, і природнеутворення «Казан». Є в селі навіть свій старий водяний млин. Десь на чарівних схилах села знаходяться і дачі небідних ужгородців, на яких, будучи прем’єром, так любив відпочивати пан Ющенко.

До речі, про красу села… Це можна описати одним словом — фантастика. Селолежитьу розпадку, перепад висот між найнижчою хатою села й верхньою — під три сотні метрів. Всі хати в селі не щільно «упаковані», а «рознесені по галявинках». Село «Липовець» у народі називають «Селом тисячі струмочків». Справді, струмочків усього кілька сотень, але це все одно надзвичайно красиво. Купа маленьких рукавів і відгалужень відхиляє гірську воду на ділянки селян. Іноді струмочки знову зливаються у великий струмок, але потім знову діляться й ховаються на території сільських подвір’їв.

Головною визначною пам’яткою села, безумовно, є високогірне озеро «Морське око», розташоване на висоті 526 м. н.р. м. Озеро вулканічного походження. Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення — є як ландшафтною, так і історичною цінністю. Діаметр озера близько 20 метрів. В охоронних документах вказується глибина — 45 метрів, хоча «на око»у ньому не більше п’ятисеми метрів глибини. В озеро не впадає жоден поті к чи струмочок, і жодного не витікає. Проте, воно ніколи не висихає, а взимку НЕ ЗАМЕРЗАЄ. Відразу після зими — вода кришталево чиста й на дал ьньому від альтанок боці озера, під молодим буком, видніється «темна пляма», як кажуть місцеві, розлам, з якого відбувається наповнення озера водою.

Як я вже казав, довкола -неймовірно красиво. Тиша, спокій, розміреність… З берега «Морського ока» просто фантастичний вид на долину, у якій лежить село. В 50 метрах нижче озера — приватний рибник, не менш гарний, ніж саме озеро.
Місцеві розповідають дивовижну історію проте, що колись озеро було не на тому місці, дезараз, а вище по схилу. Це місце називається «Казан»ітеж цікаве.

Схили «Казана» були дуже крутими й у нього часто падали й потім тонули корови, ведені спрагою. Місцеві вирішили засипати озеро. На дні «Казана» дотепер виднозалишки великих каменів. Кажуть, що через певний час після того, якозеробулозасипано,воно з’явилося в новому місці, в 1507ти метрах нижче, де й розташовується донині.

Трохи осторонь від Морського ока і Казана можна знайти ще одну визначну пам’ятку — Червону скелю.У народі вона називається — Малий Чарлений Камінь.Єщей Великий Чарлений Камінь -це велика гора над малим каменем,точніше все ребро гори представлене кам’яними утвореннями червоного кольору. По цьому ребру гори, до речі, проходить кордон Хустського й Іршавського районів.

І це ще не все. В 2007х метрах нижче озера Морського ока розташований водоспад, сумарною висотою 12715 метрів. Висота падіння потоку в повноводний період, думаю, може досягати 57метрів.

Якщо грамотно побудувати свій маршрут до озера, то перше, що зустрінеться на шляху — саме цей водоспад. Вода обривається з узлісся великої галявини. Сфотографований вінусамому мінімумі своїх можливостей і, за словами нашого провідника, у такому виді зовсім не декларує свої реальні можливості.

Олександр БОГДАНОВ

Дзеркало Закарпаття


07 серпня 2017, 8:04
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


У Львові 18-річний батько та 12-річна породілля-школярка не планують відмовлятися від немовляти

15-річна берегівчанка втекла з дому. Рідні 2 тижні її розшукували

Знак за 87 тисяч гривень "Я люблю Ужгород" пошкодили на третій день (фотофакт)

На Закарпатті розпочався "Грибний спас" (фотофакт)

За минулу добу поліцейські затримали трьох нетверезих водіїв, один з яких скоїв ДТП (ФОТО)


Прокоментуй новину