Рубрика: Політика

10 березня

Скандальні ідеї влади: ввести "третю стать" і дозволити усиновлення при розладі психіки

foto

Психологи: наше суспільство до цього не готове. Політологи: рішення потрібне заради відносин з Європою

МОЗ пропонує дозволити людям з психічними захворюваннями, транссексуалам і трансгендерам всиновлювати дітей, а в контракт між лікарем і пацієнтом хочуть внести позначення для третьої статі. Проекти відповідних рішень у міністерстві винесли на громадські обговорення і вони вже викликали серйозні суперечки. "Сегодня" з'ясувала, чим викликані ці ідеї, чи готові до них українці і чи можуть їх затвердити.

УСИНОВЛЕННЯ. Насамперед МОЗ хоче змінити постанову 2008 року і прибрати з неї 18 хвороб, при яких не можна оформляти опіку над дітьми. Це — ВІЛ, епілепсія, шизофренія та інші психічні розлади. Також таке право, на думку чиновників, має з'явитися у транссексуалів і трансгендерів (люди, чия соціальна стать відрізняється від біологічної).

"Наш старий перелік є дискримінаційним і не відповідає міжнародним нормам — Конвенції ООН про права інвалідів, Конвенції про захист прав людини і його основних свобод", — йдеться в пояснювальній записці до постанови.

Лікарі в нових вимогах усиновлення нічого страшного не бачать, але вважають, що українці це не сприймуть. "На всиновлення можуть мати право всі, крім людей з глибоким ступенем слабоумства. Насправді проблема не в діагнозі, а в стані людини: бували випадки, коли чоловік переніс напад шизофренії, пролікувався і зараз у нормальному стані. А можливість усиновлення для трансгендерів можна надати тільки після легалізації шлюбів для сексуальних меншин. Але суспільство до цього не готове", — пояснює психіатр Семен Глузман.

У ВР пояснюють, що для затвердження рішення щодо усиновлення не потрібно голосування депутатів — достатньо рішення самого МОЗ. "Але для такого рішення ще занадто рано. Якщо говорити про людей з іншою моделлю сексуальної поведінки, то це для усиновленої дитини може стати моделлю для наслідування", — говорить нардеп від "Народного фронту" Павло Унгурян, який ініціював збір підписів проти ініціативи МОЗ.

ТРЕТЯ СТАТЬ. Ще одна незвична для України ідея стосується введення нової статі в контракти з лікарями. Нагадаємо, що в рамках медреформи до червня українці повинні укласти договір з терапевтом. У проекті цього договору пропонується вказувати три види гендеру: чоловіча стать, жіноча і стать "Н". Це викликало хвилю обурення, особливо у представників церков.

"Це суперечить сімейним і моральним цінностям, які відстоює український народ", — упевнений активіст громадської організації "Християнська Україна" Валерій Казусь. Унгурян додає, що для реалізації ідеї потрібно вносити зміни до Конституції: "Там є тільки дві статі — чоловіча і жіноча. Якщо цього немає в законодавстві, то як це може бути в підзаконних актах?".

Однак правозахисник ЛГБТ-спільноти Зорян Кісь вважає, що така норма потрібна. "Це медична документація, і для лікаря дуже важливо знати, якщо людина знаходиться, наприклад, на стадії зміни статі. Від цього дуже сильно залежить лікування. Ця норма відповідає стандартам ВООЗ, які прийняті Україною ще на початку 1990-х", — підсумував він.

ШАНСИ І ЄВРОПА. Політолог Руслан Бортнік вважає, що нововведення можуть бути продиктовані спробою зближення з Європою. "Але далеко не у всіх країнах ЄС є такі права. Зокрема, у Польщі та Угорщині. Тому спроба бігти попереду локомотива може сумно закінчитися. В принципі, така практика неприпустима, якщо МОЗ запровадить контроль за неналежне виховання дітей", — говорить експерт. Він додає, що міністерство може затвердити рішення саме, але для того, щоб норми повністю запрацювали, потрібні підзаконні акти, які приймає ВР. А на думку Бортніка, це питання викличе конфлікти, і шанси на його прийняття зараз невисокі.

Мова і кастрація

Інші ідеї, що викликали бурхливі суперечки в суспільстві, — введення мовних інспекторів та хімічної кастрації для педофілів.

Нагадаємо, на початку року розгорівся скандал через законопроект, який пропонував ввести українську мову як обов'язкову буквально для всього, включаючи театр, ЗМІ та обслуговування в магазинах і кафе. Порушення прирівнювалося до спроби повалення конституційного ладу, за що призначені тюремні терміни. Противники говорили про мовну дискримінацію. Проект відклали.

Зараз у ВР зареєстрований законопроект, який пропонує примусову госпіталізацію осіб, винних у педофілії, і їх кастрацію. Проект розглядається в комітеті. Противники кажуть про те, що в судовій системі можливі помилки, та й саме медичне втручання нагадує середньовічне відсікання рук злодіям.


10 березня 2017, 9:44
Karpatnews.in.ua — Новини Ужгорода, Мукачева, Закарпаття та УкраїниСхожі новини


Десятки тисяч угорців вийшли на протест проти контролю Орбана над ЗМІ

На Мукачівщині затримали двох чоловіків, які вживали наркотики

За минулу добу на Закарпатті стались 8 аварій

МВФ відзначив уповільнення реформ в Україні

Відео з місця ДТП у Виноградові

їїїїїїїї...

Прокоментуй новину